Eriğin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Eriğin Faydaları Nelerdir?

Eriğin Faydaları, Çok fazla türü olan erik, besin lifi bakımından en zengin meyveler arasında yer almaktadır. İçinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde vücudu korur ve yüksek oranda c vitamini içerdiği için hastalıklara karşı direncimizi arttırır. Kalorisi düşük olduğu için diyet listelerinin başında yer alır. Yiyeceklerle aldığımız demirin vücut tarafında emilmesini arttırdığı için erik demir eksikliğine karşı koruma sağlar. Demir eksikliği kalp ritmini bozar, çocuklarda büyüme sorunlarına ve erken doğum gibi problemlere yol açtığı için bunların etkisi erik tüketerek giderilir. Erik kanserden kalp hastalığına kadar pek çok sağlık sorunlarına karşı yararlıdır.

Eriğin içinde bulunan c vitamini kolesterolün kontrol edilmesini sağlar. Damar tıkanıklığına iyi gelir. Astım, kolon kanseri ve romatizma gibi hastalıklara karşı da koruyucu özelliğe sahip bir meyvedir. Görüşü etkileyen göz rahatsızlığı olan sarı nokta hastalığı erik tüketenlerde daha az görülür. Sebze, meyve, bakliyat ve tahıllı gıdalarda bulunan besin lifi sindirim sisteminin iyi çalışması, şişmanlık ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Besin lifi bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Erikteki besin lifi nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kan şekerinin düzenlenmesinde faydalıdır. Erikte bulunan K vitamini ve magnezyum kemiklere iyi gelmektedir. İçindeki besin lifiyle erik uzun süre tok tutar ve açlık krizlerinin geçiştirilmesini sağlar.

Düzenli olarak erik yemek diş sağlığı açısından önemlidir. Diş etlerinin güçlenmesini sağlar.

Menopoza giren kadınlarda kemik sağlığını korur. Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir. İçerdiği magnezyum nedeniyle kas rahatsızlıklarına iyi gelir. Kasların yorgunluğunu alır ve rahatlamayı sağlar. Eriğin suyu özellikle cilt sağlığını korur. Güneş ışınlarının sebep olduğu zararları ortadan kaldırabilir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Erik saçlara da çok iyi gelmektedir. Erik saç derisine uygulandığında kepek sorunu ortadan kaldırır. Böbreklere de iyi gelir. Kramp vakalarını azaltır. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için oldukça önemli bir meyvedir.

Eriğin Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Erik Mevsimi Ne Zaman?

Erik Mevsimi Ne Zaman?

Erik Nasıl Kurutulur?

Erik Nasıl Kurutulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erikli Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Erikli Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Can Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Can Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erik Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erik Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erikli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Erikli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Mürdüm Eriği Tarifi ve Malzemeleri

Mürdüm Eriği Tarifi ve Malzemeleri