Erik Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Erik Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erik Aşısı, kaliteli erik üretiminde ve istenilen erik çeşidinin yetiştirilmesinde kullanılan tekniktir. Erik aşısında en önemli hareketlerden biri aşı gözünün alınmasıdır. Diyelim ki komşunuzun bahçesinde çok güzel bir meyve veren erik ağacı var. Sizde bu ağaçtan göz alarak kendi erik ağacınıza aşılamak istiyorsunuz.

Bu aşılama işlemini nasıl yapacaksınız?

Üzerinde meyve olan dal veya sürgün mutlaka yaz ayları boyunca meyve sürgünü vermeye yani uzamaya devam etmektedir. Bu dalın uzayan uç kısmı seneye kadar verimli meyve verir. Biz de uç kısımlara doğru aşı alırsak eğer aşılama yapacağımız erik ağacının da seneye hızlı bir şekilde verim vermesi gerekir. Bu uzayan daldan veya sürgünden belli bir kısmını, meyvelerin olduğu yere çok yaklaşmadan kesmemiz gerekir. Aldığımız dal parçası erik aşısı için hazır bir kalemdir. Bu dal parçasının bazı kısımları bizim işimize yaramaz. Örneğin, dalın uç kısmı odunlaşmadığından dolayı kolay eğilmektedir. Bu kısımlara dal parçasından ayırmamız gerekir. Zaten dal mor bir gövdeye sahip olduğundan dolayı, uç kısımlarına gidildikçe mor rengi kalmaz. Bu kısımda yer alan gözler olgun değildir ve erik aşılama işleminde bize başarılı sonuç oluşturmaz. Bundan dolayı dalın çok kolay eğilen veya mor rengi olmayan kısmını kesiyoruz. Elimizde kalan kalem veya dal gelişme aşamasında kesildiği için çok çabuk nem kaybeder. Bu yüzden hızlı hareket edilmesi gerekir ve dalın yapraklarını, sap kısmından kesiyoruz. Bu şekilde gözleri alacağımız sürgün yapraklarından arındırılmış olur. Elimizdeki kalemi suyun içerisine koyarsak nemini kaybetmez. Eğer su imkânımız yoksa o zaman nemli bir bezin içine koyarak yine nemini kaybetmesini önlemiş olacağız.

Erik aşısı yapmak için kalemimiz hazır durumda. Erik ağacına göz aşısı yapılırken en önemli noktalardan biri gözün çıkarılması olacaktır. Aşı gözü alınırken kalem üzerinde küçük bir hesaplama yapılması gerekmektedir. Gözün 1,5 santim altından ve üstünden kesici bir aletle yatay çentik atılması gerekmektedir. Bu atılan çentiklerin sağından ve solundan göze zarar oluşturmadan çizik atarak çentikleri birleştirelim. Gözün çevresinde bir dikdörtgen alan çizilmiş oldu. Gözü dalın birleştiği yerden hafifçe sağa veya sola doğru hareket ettirelim, kabuğuyla beraber kolayca çıkarmış olacağız. Gözün kabukla birleştiği yerde tomurcuğu vardır. Bu tomurcuğun tam simetriğinde, kabuğun içerisinde bir siyah nokta olması lazım. Eğer bu noktacık kabuğun içinde değilse erik aşısıtutmaz. Mutlaka o parça o kısımda olmalıdır. Bizim gözümüzde siyah noktacık vardır. Artık hedeflenen erik ağacına hazırlanan gözü aşılayalım. Aşılama yapmak istenilen dala yatay bir çentik atılır. Gözün kabuk uzunluğuna eş, yukarıdan aşağıya doğru bu yatay çentiğe kadar dalı çizelim. Dikey çizginin sağına ve soluna doğru kabuklarını hafifçe kaldıralım. Bundan sonra bağlama işlemine geçelim. Bağlama işlemine aşağıdan başlanmalı ve sıkı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aşı yerinin hava almamasına dikkat edilmelidir. Aşı yerini sıkı bağlarken aşı gözüne zarar vermemeye ve üstünü örtmemeye dikkat edilmelidir. Yara kısımlarının tamamını saralım. Sıkı sarma işlemiyle ağaçtaki iletim demetleri kendini onarmaya başlar ve yapılan aşı bu şekilde tutar.

Aşının tuttuğunu nasıl anlarız?

Aşı gözü alınırken yaprakların sap kısmı alınmıştı. Kabuğuyla beraber bu sap kısmını da aşılamada kullanıldı. Aşılama yapılan bu sap,5 hafta içinde kurur düşerse ya da dokunduğumuzda düşerse bu aşı tuttu demektir. Dokunduğumuzda sap sertse eğer aşı yaptığımız yerde aynı şekilde duruyorsa, ciddi bir darbeyle düşüyorsa o zaman bu aşı tutmamıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erik Fidanı Ekimi ve Bakımı

Erik Fidanı Ekimi ve Bakımı

İlginizi Çekebilir

Erik Kaç Kalori?

Erik Kaç Kalori?

Erik Mevsimi Ne Zaman?

Erik Mevsimi Ne Zaman?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erik Diyeti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erik Diyeti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mürdüm Eriği Tarifi ve Malzemeleri

Mürdüm Eriği Tarifi ve Malzemeleri

Erikli Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Erikli Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Erikli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Erikli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Erik Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erik Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?