Erik Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erik Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Erik Marmelatı, meyvesi yenen gülgiller familyasından ilkbahar da öncelikle çiçek açan daha sonra meyve veren ağaçların ve bu ağaçlarda yetişen meyvelerin ortak adıdır. Türkiye'de çok yüksek yerlerde ve Güney Doğu Anadolu'nun çok kurak yerleri haricinde her bölgede yetişmektedir. Ana vatanı Anadolu olan erikler göçler ile Dünyanın farklı bölgelerine gitmiş ve burada yetişmeye devam etmiştir. Türkiye'de 200'ün üstünde çeşidi bulunmaktadır. Erik ağaçları tür ve çeşitlerine göre iri boylu ağaçlar, küçük boylu ağaçlar ve çalı şeklinde bulunmaktadır. İlk çıkan çakal eriğidir. Daha sonra sert, sulu ve iri olan can eriği çıkmaktadır. Bu tür de ekşidir. Yaza doğru papaz, mürdüm, tatlı üryani eriği çıkmaktadır.

Erik marmelatı, değişik erik türlerinden yapılabilecek reçeller ve marmelatlar da kahvaltı sofralarının vazgeçilmez tatları arasındadır. Yazın yetişen erikten yapılan marmelatlar da lezzeti ve bir o kadar da hafif olmaktadırlar. Mürdüm eriği marmelat yapılacak ise en iyi sonuç veren erik cinsidir. Erik marmelatımızın tarifi ise şöyledir.


Erik Marmelatı Malzemeleri

  • 1 kilogram mürdüm eriği
  • 1 kilogram toz şeker
  • Yarım limon suyu
  • 2- 3 adet karanfil, isteğe göre küçük bir tane kabuk tarçın

Erik Marmelatı Nasıl Yapılır?


Akşamdan yıkayıp ikiye böldüğümüz eriklerimizin içerisindeki çekirdekleri çıkartıyoruz. Bir karıştırıcı yardımı ile kabukları da dahil püre haline getirip üzerine toz şekerimizi katıyoruz. Sabah şekerde beklettiğimiz eriklerimizin ocağa alıp yaklaşık olarak yarım saat kadar kaynatıyoruz. Bu arada isteğe göre kabuk tarçın ve karanfilimizi de içerisine atıyoruz. Kaynama esnasın da oluşan köpükleri bir kaşık yardımı ile alıyoruz. Kıvamına geldiği zaman ocağımızın altını kapatıp tenceremizi soğumaya bırakıyoruz.

Afiyet olsun.

Erik Marmelatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Erik Fidanı Ekimi ve Bakımı

Erik Fidanı Ekimi ve Bakımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erik Budama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erik Budama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Can Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Can Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erik Nasıl Kurutulur?

Erik Nasıl Kurutulur?

Erik Çeşitleri Nelerdir?

Erik Çeşitleri Nelerdir?