Kara Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kara Erik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kara erik, aslında ülkemizde çok sıcak ve kurak bölgeler hariç hemen hemen her yerde yetişebilen bir bitkidir. Oldukça farklı çeşitlerde bulunabilen erikler arasında kara erik insanların diğer eriklerden çok farklı tutulan ve diğer eriklere göre çok daha fazla sevilen bir erik türüdür. Kara eriğin insan vücudunda birçok faydası bulunmaktadır. Bu erikler genellikle direk olarak yenilse de birçok kişi bu eriği kür yaparak ya da reçel yaparak kış aylarında da yemektedir. Sizlerde kara eriği bol bol tüketerek birçok faydasından yararlanabilirsiniz. İnsan vücudunda çok büyük faydaları olan kara erik, günümüzde en çok çocukların tüketmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Kara eriğe mevsimleri geldiğinde istediğiniz her yerde kolay bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Özellikle kendiniz yetiştirdiğiniz kara eriğin içerisindeki faydalar saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Kara erik, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde insan vücudunda özellikle kış aylarına doğru eriğin bulunamamasına rağmen kürünün ya da kurutulmuş şekilde yenilmesi ile birçok fayda sağlayarak sizleri birçok hastalıklardan koruyabilmektedir. Bunun yanında mevsiminde tükettiğiniz kara erikler de sizleri yaz aylarında da olsa birçok mevsimsel hastalıktan koruyabilir. Bunun için vücudun oldukça ihtiyaç duyduğu C vitaminini vücuda vermesi yeterli olacaktır.

Bilindiği gibi insanlarda göz sağlığının tam olarak korunması ve daha kaliteli görüşlerin sağlanması için vücudun oldukça ihtiyaç duyduğu A vitamini son derece gereklidir. Erik içerisinde C vitamininin yanı sıra A vitaminin bulunması nedeni ile sizlerde erik tüketerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra A vitamini vücudun üreme sisteminde de çok büyük faydalar gösterdiği bilinmektedir. Bu durumda bol bol kara erik yiyerek bu faydaları da edinebilirsiniz. Kara erik bulunmayan bahçelerde kara eriğin üretilmesi aslında oldukça kolaydır. Erik ağaçlarında aşılama oldukça yaygın olarak kullanılan durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle sevilen bir kara erik türünden iki ince dal elde ederek kara erik aşısını normal bir eriğe ya da erik türünden bir ağaca aşılayarak birkaç yıl içerisinde kara erik elde etmek mümkündür. Fakat bilinmelidir ki kara erik ağacını aşılamak oldukça güçtür. Özellikle ince ayrıntılarının olması nedeni ile bu aşılamanın bilen kişiler tarafından yapılası sizler için çok daha iyi olacaktır.

Kara erik son derece lifli bir bitkidir. Bu nedenle bir oturuşta aşırı bir şekilde kara erik yemekten uzak durun. Bu durum sindirim sisteminizde aşırı etkiler yaparak ishal gibi farklı yan etkilere neden olabilmektedir. Aslında bu yan etkilerinden anlaşılabileceği gibi zayıflamak isteyen insanlar kara erik tüketerek daha hızlı bir şekilde zayıflayabilir. Aslında kara eriğin çok fazla bilinmeyen bir özelliği vardır. Bu özelliği ise eriğin içerisinde bulunan fitokimyasal maddelerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu maddeler insan vücudunda hücrelere oldukça olumlu etkiler yaparak birçok sorunun çok hızlı bir şekilde çözülmesine neden olabilmektedir. Bu durumun yanı sıra sabahları kara erik tüketimi kişilerde müthiş bir enerji kazandırarak kişilerin oldukça hızlı bir şekilde enerji kazanmasına neden olarak kişilere gün boyu yetecek kadar çok enerji sağlayabilmektedir.

Kara Erik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Erikli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Erikli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güvem Eriği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güvem Eriği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erik Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Erik Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Malta Eriği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Malta Eriği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mürdüm Eriği Tarifi ve Malzemeleri

Mürdüm Eriği Tarifi ve Malzemeleri

Erik Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erik Tohumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?